NIE dla restrykcyjnej diety – chudnij z głową!

przykład diety aby zrzucić zbędne kilogramyOsoby pragnące pozbyć się swoich nadprogramowych kilogramów często popełniają jeden podstawowy błąd – poddają się głodówce albo bardzo skąpym w jedzenie dietą. Zdecydowane obniżenie ilości spożywanych kalorii nie jest najlepszym wyjściem. Zmiana swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych jest bardzo trudna do realizacji. Tym bardziej konieczne jest znalezienie tego złotego środka. Organizm jest bardzo czuły na wszelkie zmiany, dlatego też zaleca się przy przejściu na dietę, redukcje od 20 do 30 procent kalorii. Chodzi o to, aby nie przechodzić na tzw. głodówki, ponieważ to zbyt restrykcyjne podejście do diety. Szczególnie przestrzega się przed tym osoby młode – młodzież w okresie dojrzewania. Równie nieodpowiedzialne jest stosowanie głodówki u kobiet w ciąży czy karmiących piersią.

Alternatywa dla restrykcyjnej diety

Należy pamiętać, że posiłek w ciągu dnia jest głównie po to, aby dostarczać organizmowi energii niezbędnej do funkcjonowania. Natomiast ograniczanie się przez kobietę do 1000/1200 kalorii dziennie to zdecydowanie za mało. Tak samo, gdy mężczyzna nie zjada więcej jak 1500/1800 kalorii w ciągu dnia. Takie ilości nie dają wystarczającej energii oraz mogą prowadzić do rozstroju zdrowia. Jednak dla osób chcących pozbyć się kilku cyfr z wagi pewne kwestie nie mają znaczenia. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i warto zastanowić się, czy rzeczywiście restrykcyjne diety działają. Otóż można mieć wiele wątpliwości co do tego.

Jakie efekty przynoszą restrykcyjne diety?

Wiele osób decyduje się na ten radykalny krok twierdząc, że próbowali już wszystkiego i są w stanie pójść o krok dalej. Rzeczywiście początkowe efekty zdecydowanego obniżenia ilości przyjmowanego pożywienia są zaskakujące. Można w niewielkim czasie schudnąć nawet 5 kilogramów. Wiele osób widząc w końcu swoje upragnione rezultaty postanawia brnąć w to dalej. Niestety to swego rodzaju pułapka, w którą wpada większość osób. Otóż warto wyjaśnić co składa się na te zrzucone kilogramy. W większości jest to woda, drugie w kolejności są mięśnie, dopiero później w minimalnym stopniu został spalony tłuszcz. W końcu podejmując się diety odchudzającej głównym celem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej. Kolejnym efektem restrykcyjnej diety jest spowolnienie metabolizmu. Niestety nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować w przypadku, gdy nie są dostarczane w odpowiedniej ilości składniki – węglowodany, błonnik. Metabolizm sam z siebie nie jest w stanie poprawnie działać.

Czym grozi długotrwała restrykcyjna dieta?

  1. Brak energii. Nie ma chyba nikt wątpliwości, że spożywanie bardzo małej ilości jedzenia przekłada się na niski poziom energii. Organizm czerpie siłę do pracy właśnie z posiłków. W takim razie, jeśli nie dostarcza się mu wystarczającej ilości, trzeba się liczyć z tym, że organizm nie będzie działał na wysokich obrotach. Prawdopodobnie będzie dochodziło do potrzeby częstszego odpoczynku oraz dłuższego snu.
  2. Redukcja masy mięśniowej. Niestety w okresie znacznego ograniczenia spożywania organizm czerpię właśnie z mięśni, redukuje je, aby wymienić je na energię, której stale brakuje. Poza tym dieta uboga w białko nie jest w stanie utrzymać oraz rozbudować masy mięśniowej.
  3. Wzmożone wydzielanie kortyzolu – tzw. hormon stresu. Wszystko dlatego, że organizm odczuwa brak pożywienia i przez to otrzymuje sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i po prostu zaczyna się stresować. Jak wiadomo stres nie jest najlepszym stanem dla zdrowia i należy go eliminować, a nie jeszcze zwiększać jego dawkę.

Restrykcyjne diety są jednoznacznie niezdrowe i ostatecznie nieefektywne. Mimo początkowej dość sporej utraty wagi, dochodzi niestety do zatrzymania metabolizmu. Sławny efekt jo-jo to standard jeśli chodzi o właśnie głodowe diety. Mimo tego, że zrzuci się kilka kilogramów to w niedalekiej przyszłości one do nas wrócą i to czasami ze zdwojoną siłą. Nie warto ryzykować swoim zdrowiem i samopoczuciem. Nauka wielokrotnie udowodniła, że istnieją skuteczne i zdrowe sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.