Jaki rodzaj suplementu wspomagającego budowę masy mięśniowej jest najlepszy?

suplementacja a budowanie masyKażdy kto próbował wyrzeźbić swoje ciało i zwiększyć masę, wie że to nie takie proste. Mogłoby się wydawać, że wystarczy podnosić ciężary i zajadać się białkiem. Niestety nic bardziej mylnego. Wiele osób sięga wtedy po suplementy mające wspomóc rozbudowę mięśni. O kilku z nich pisaliśmy już na tej stronie, jednak takie produkty co do zasady nie należą do najtańszych. Dlatego zanim wydasz swoje pieniądze na cokolwiek dowiedz się, co tak naprawdę będzie dobre dla Ciebie.

Ciało składa się z dwóch rodzajów włókien mięśniowych.

Włókna typu I – wolno-kurczące się (wspomagają wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych).

Włókna typu II – szybko-kurczące się (pracują podczas treningu siłowego i to one odpowiadają za rozrost mięśni).

Twój biceps urośnie jeśli dojdzie do jego napięcia i uwolnią się tzw. komórki satelitowe. To właśnie one odpowiadają za przyrost mięśni. Podczas podnoszenia ciężarów komórki pobierają energię z białka, aby zagęścić i wzmocnić mięśnie.

Suplementy hormonalne

Hormony są czymś w rodzaju gońca w naszym organizmie. Natomiast informacja, którą przekazują ma charakter priorytetowy. Dlatego też ostatnio coraz popularniejsze stają się produkty wspomagające działanie właśnie tych gruczołów odpowiadających za ich produkcje. Do dwóch najpopularniejszych hormonów należy testosteron i hormon wzrostu. Suplementy potrafią podnieść znacznie ich poziom. Oczywiście w granicach normy. Jak wiadomo lepiej nie przesadzać z takimi substancjami.

  1. Podkręcacze testosteronu. Występuje on naturalnie w organizmie. Poprzez syntezę białka pobudza mięśnie. Tego typu produkty nie są polecane panom, którzy są przed 40tką. W młodym wieku (między 18 a 35 rokiem życia) ilość androgenów jest na tyle wysoka, że nie jest potrzebna żadna pomoc w ich produkcji. Natomiast jeśli w późniejszych latach zaczyna się odczuwać stres i stosuje się dietę bogatą w cukry, wtedy można zastanowić się właśnie nad suplementem na bazie testosteronu.
  2. Hormony wzrostu. On również jest produkowany przez nasz organizm. Jednak z wiekiem znacznie zmniejsza się jego obecność. A jest on o tyle ważny, że przyczynia się do budowy masy mięśniowej. Jednym z produktów na bazie właśnie hormonu wzrostu jest GH Balance opisywany na naszej stronie. Zaleca się zażywanie tego rodzaju tabletek przed snem. W tym czasie są one najbardziej wydajne.

Suplementy energetyczne

Więcej energii sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni podczas treningu. Jednak istnieje niebezpieczeństwo, że po tym jak taki produkt przestanie działać możemy odczuwać znaczny spadek formy. Jest to porównywalne do stanu po spożyciu narkotyków. Jednak takie suplementy są zupełnie bezpieczne i nie uzależniają. Po drugie ten rodzaj wspomagaczy może obniżać wagę. Dlatego polecamy przeanalizować czy jest to warte swojej ceny. W końcu chcesz zwiększyć swój obwód w bicepsie, a do tego masa jest potrzebna. Jednak znamy kilka produktów wartych polecenia.

  1. suplementy energetyczneKofeina. Ten poranny trunek na pobudzenie idealnie nadaję się jako bloker na substancje chemiczne w twoim mózgu związane ze snem. Poza tym przyspiesza bicie serca i co za tym idzie, zwiększa ukrwienie mięśni. Istnieją badania, które wykazują, że spożycie kofeiny przed treningiem znacznie podnosi wydajność organizmu.
  2. Kreatyna. Najpopularniejszą i jednocześnie niezwykle skuteczną mieszanką dla miłośników siłowni jest: glicyna, arginina i metionina. Po ich zażyciu zwiększa się poziom trifosforanu adenozyny (ATP), który jest głównym źródłem energii w naszym organizmie. Jednak naturalnie wytwarzamy często zbyt małą ilość tego związku chemicznego i niestety pod koniec treningu opadamy z sił. Kreatyna znacznie zwiększa jego poziom, dzięki czemu masz napęd do zrobienia dodatkowych kilku powtórzeń. Badania wykazują poprawę w budowaniu mięśni podczas stosowania kreatyny nawet o 14%. Jednym z suplementów, który działa na podobnych zasadach jest Probolan 50.

Czy suplementy rzeczywiście wspomagają wzrost masy mięśniowej?

Najważniejsza jest zbilansowana dieta. Dlatego suplementy to nie substytuty i stosuje się je, aby wspomóc swój organizm, a nie bazować wyłącznie na nich. Proces rozbudowy tkanki mięśniowej może znacznie przyspieszyć pod wpływem suplementacji (nawet o 33%). Nigdy nie zapominaj też jak ważnym budulcem jest białko. Dlatego maksymalnie godzinę po treningu zjedz wysokobiałkowy posiłek.

1 komentarz

    • Maciek, 19 stycznia 2017, 08:51

    Odpowiedz

    Właśnie jestem na etapie wyboru między somatodrolem a probolanem 50, artykuł mi wyjaśnił kilka kwestii, dzięki;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.