Trądzik – Czym Jest I Jak Się Z Nim Uporać

zdjęcie przedstawiające tabletki na trądzikWiększość ludzi miała, bądź nadal ma problem z trądzikiem, który jest najczęściej występującą chorobą skóry. Z reguły jednak ta dolegliwość dotyka głównie nastolatków, u których zachodzą zmiany hormonalne. Trądzik może być łagodny (kilka krost, sporadyczne wypryski), umiarkowany (grudki zapalne) lub ciężki (guzki i torbiele). Leczenie zależy od nasilenia schorzenia.

Co powoduje trądzik?

Trądzik jest przede wszystkim stanem zmian skórnych napędzanym przez hormony męskie lub androgenne, które zazwyczaj stają się aktywne w ciągu kilkunastu lat. Wrażliwość na hormony, w połączeniu z bakteriami na skórze oraz kwasami tłuszczowymi w gruczołach łojowych powodują powstawanie wyprysków. Trądzik pojawia się głównie na twarzy, klatce piersiowej, ramionach i plecach.

Choć ta dolegliwość jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, niektóre warunki mogą pogorszyć ten stan. Są to m.in.:

  • wahania poziomu hormonów w czasie miesiączki,
  • dotykanie (wyciskanie, pocieranie) zmian trądzikowych,
  • odzież, bądź nakrycia głowy, które podrażniają miejsca z wypryskami.

Jak leczyć trądzik?

Tylko trzy rodzaje leków, okazały się być skuteczne w leczeniu trądziku. Są to nadtlenek benzoilu, retinoidy, i antybiotyki. Ostatnio popularnym sposobem walki są tabletki na zwalczanie trądziku. Większość ludzi wymaga co najmniej jednego lub dwóch z wyżej wymienionych sposobów kuracji, aby wyleczyć się z problemu, w zależności od jego nasilenia.

Nadtlenku benzoilu jest dostępny zarówno w suplementach bez recepty oraz w lekach na receptę. Stosuje się go na powierzchnie bakterii, które są przyczyną pogarszania się stanu. Częstym efektem ubocznym jest przesuszona skóra.

Retinoidy (pochodne witaminy A), należy stosować je na zaskórniki i krostki, czyli pierwsze zmiany trądziku. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest podrażnienie skóry.

Antybiotyki, zarówno te stosowane miejscowo na skórę lub podawane doustnie redukują stan zapalny w skórze. Antybiotyki są bardziej skuteczne w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu lub retinoidów. Doustna izotretynoina jest zarezerwowana dla osób z zaawansowanym stanem zapalnym. Izotretynoina zmniejsza rozmiar gruczołów łojowych i anatomiczne pochodzenie trądziku. Skutki uboczne mogą obejmować suchość skóry, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Kobiety w wieku rozrodczym muszą używać antykoncepcji przed, w trakcie i po leczeniu z izotretynoiną. Antybiotyk jest przeznaczony do najcięższych rodzajów trądziku, który nie reaguje na inne leki.

Terapia hormonalna może być pomocna dla niektórych kobiet z trądzikiem. Zwłaszcza, gdy jednym z objawów są nieregularny okres, czy przerzedzenie włosów, a także gromadzenie się w nadmiarze męskich hormonów. Terapia hormonalna składa się z małej dawki estrogenów i progesteronu (pigułki antykoncepcyjne).

W jaki sposób można zapobiec trądzikowi?

Aby zapobiec trądzikowi i zmniejszyć uszkodzenie skóry, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Wybierz zamiast zwykłego mydła czy zapachowego żelu do mycia twarzy, taki który jest specjalnie przeznaczony do cery trądzikowej. Produkty te często zawierają kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, które pomagają usunąć rany po wypryskach.
  • Oczyszczaj twarz delikatnie. Uszkodzenie wyprysków trądzikowych może pogorszyć problem lub powodować blizny. Po umyciu twarzy lub innej części ciała, do jej wysuszenia nie używaj szorstkich materiałów jak frotte. Szorowanie może powodować rany.
  • Jeśli jesteś kobietą, używaj podkłady bezolejowe. Ciężki makijaż i inne produkty kosmetyczne mogą blokować pory i spowodować nagłe pogorszenie trądziku.
  • Zadbaj o higienę. Nigdy nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma, to tylko pomnoży bakterie na skórze i spowoduję zwiększenie stanu zapalnego.
  • Nie dziel ręcznika do twarzy z pozostałymi domownikami. Pamiętaj, że ręcznik którym się wycierają inni ma bakterie, które znajdą się na Twojej skórze. Warto używać papierowych ręczników.
  • Używaj tylko sprawdzonych produktów do walki z trądzikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.