Znaczenie nawodnienia: Co należy wiedzieć o piciu napojów izotonicznych‍Nawodnienie organizmu jest ważne dla wszystkich sportowców, ale szczególnie dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Wiele zawodów wytrzymałościowych, takich jak maratony i triatlony, może trwać nawet kilka godzin. Osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe muszą pić odpowiednią ilość wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, ryzykujesz odwodnienie. Kiedy jesteś odwodniony, Twój organizm traci płyny i minerały i staje się bardziej podatny na zmęczenie. W tym artykule omówimy niektóre z oznak odwodnienia, znaczenie nawodnienia i najlepsze sposoby na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia u sportowców wytrzymałościowych.

Co powinieneś wiedzieć o nawilżaniu

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat nawodnienia organizmu, ale najważniejszym z nich jest to, że należy je zrozumieć: Picie napojów izotonicznych nie ma wpływu na nawodnienie organizmu. Jedyną rzeczą, która wpływa na nawodnienie, jest ilość wypijanych płynów. Kiedy ludzie myślą o odwodnieniu, często myślą o sportowcach, którzy nie piją wystarczającej ilości wody. Jednak w rzeczywistości sportowcy mogą się odwodnić, pijąc zbyt dużo wody.

Gdy jesteśmy spragnieni, zazwyczaj wypijamy około 2 filiżanek (500 ml) wody dziennie. Sportowcy muszą jednak pić jeszcze więcej wody, ponieważ nasz organizm traci sól (sód) i minerały, gdy się poci. Normalna, zdrowa osoba może stracić do 3 gramów sodu i do 2 gramów minerałów, gdy się poci. Ta ilość ma kluczowe znaczenie dla normalnych funkcji organizmu, takich jak komunikacja z minerałami w naszym ciele i informowanie ich o tym, kiedy ich potrzebujemy. Wyobraź sobie, że nie wiesz, kiedy należy zwiększyć ilość minerałów!

Oznaki odwodnienia u sportowców wytrzymałościowych

Możesz doświadczyć niektórych z tych objawów odwodnienia jako sportowiec wytrzymałościowy. Jeśli zauważysz któryś z nich, pamiętaj, by pić więcej wody. Jeśli znajdziesz się w którejś z poniższych sytuacji, wypij więcej wody:

- Odczuwasz pragnienie, ale nie chcesz pić wody, ponieważ jest ona "zbyt zasadowa".

- Łatwo się męczysz. - Nie masz wystarczająco dużo energii, aby ćwiczyć z taką samą intensywnością jak zwykle.

- Zażywanie leków, które powodują mdłości lub zawroty głowy podczas ćwiczeń.

Gdy nie pijemy wystarczającej ilości wody, stajemy się bardziej podatni na zmęczenie, skurcze i naciągnięcia mięśni. Problemy te są szczególnie częste u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Jeśli nie jesteś odpowiednio nawodniony, Twoje mięśnie mogą stać się bardzo napięte. Oznacza to, że włókna mięśniowe są przepracowane i zmęczone. Kiedy włókna są przepracowane i zmęczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą się kurczyć lub ciągnąć za sobą. Skurcz to mimowolny skurcz mięśnia. Zwykle jest objawem przepracowania i zmęczenia mięśnia. Z naciągnięciem mięśnia mamy do czynienia, gdy mięsień doznaje urazu w wyniku naciągnięcia na inny mięsień.

Sposoby nawadniania organizmu u sportowców wytrzymałościowych

Organizm musi być nawodniony, aby mógł działać jak najlepiej. Jednak mechanizm pragnienia nie zawsze jest dokładny. Może prowadzić do odwodnienia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Istnieją różne sposoby nawadniania, które obejmują picie wody, spożywanie elektrolitów, a nawet używanie napoju sportowego.

Napoje dla sportowców pomagają uzupełnić elektrolity, które tracisz podczas ćwiczeń, a także skuteczniej nawadniają organizm. Napoje dla sportowców zawierają również źródła węglowodanów, które dostarczają energii sportowcom wytrzymałościowym i pomagają im utrzymać poziom cukru we krwi.

Pij wodę przed jedzeniem. Woda jest potrzebna do trawienia pokarmu i zapobiegania skurczom podczas ćwiczeń. Pij wodę podczas ćwiczeń. Aby zapobiec skurczom, należy pić wodę, gdy czujemy taką potrzebę (przed i po ćwiczeniach), a także pić wodę po zakończeniu ćwiczeń. Pij napoje sportowe zawierające elektrolity. Napoje sportowe są wypełnione solami i minerałami. Pomagają one zapobiegać skurczom i zmęczeniu mięśni, zastępując minerały i sole utracone w wyniku pocenia się. Należy dążyć do wypijania co najmniej 2 litrów wody dziennie. Wodę można pić z dowolnego pojemnika, w tym z butelki lub bidonu. Jeśli jedziesz na rowerze lub biegniesz, staraj się trzymać butelkę z wodą na wygodnej wysokości. Pomoże Ci to wypić więcej wody.

W tym artykule przyjrzeliśmy się znaczeniu nawodnienia i oznakom odwodnienia u sportowców wytrzymałościowych. Omówiliśmy także sposoby utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia u sportowców wytrzymałościowych. Ogólnie rzecz biorąc, woda jest najlepszym napojem dla sportowców. Wodę można pić z każdego pojemnika i o każdej porze dnia. Woda nie zawiera kalorii, cukru ani dodatków. Można ją także pić o dowolnym smaku. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że woda nie powoduje odwodnienia. To ilość wypijanej wody sprawia, że jesteśmy nawodnieni. Jeśli pijesz zbyt dużo wody, możesz zachorować, jeśli masz zbyt dużo soli w żołądku.