Jakie suplementy powinien przyjmować sportowiec?Sportowcy są wyjątkowi pod względem swoich potrzeb żywieniowych. Ich trening i zawody obciążają organizm, co prowadzi do wydłużenia czasu regeneracji i zapotrzebowania na dodatkowe składniki odżywcze. Ponadto, intensywna aktywność fizyczna może wyczerpać zapasy energii w organizmie (zwane glikogenem) szybciej niż zwykle. Sportowcy muszą przyjmować więcej węglowodanów niż osoby nie uprawiające sportu. Jeśli jesteś sportowcem, który trenuje regularnie lub intensywnie, możesz potrzebować suplementów, które pomogą Twojemu organizmowi szybciej odzyskać siły po treningu. Suplementy te dają również zastrzyk energii i siły, gdy jest to najbardziej potrzebne. Oto kilka suplementów, których przyjmowanie powinni rozważyć sportowcy.

Suplementy białkowe

Sportowcy, którzy regularnie trenują, potrzebują więcej dodatkowych białek niż nie-sportowcy. Dzieje się tak dlatego, że intensywny trening fizyczny może powodować wzrost rozpadu białka w mięśniach. Wykazano, że suplementy białkowe pomagają sportowcom odzyskać siły po treningu i zmniejszyć bolesność mięśni. Białko można uzyskać z wielu pokarmów, ale sportowcy, którzy regularnie trenują, potrzebują więcej dodatkowego białka niż osoby nie trenujące.

Istnieją różne rodzaje suplementów białkowych. Białko serwatkowe jest popularnym źródłem, podobnie jak kazeina, soja i konopie. Jeśli trenujesz regularnie i chcesz dostarczyć więcej białka do swojej diety, uzupełniające źródło białka jest wygodnym i skutecznym sposobem, aby to zrobić. Istnieją ograniczone dowody na to, że suplementy białkowe mogą poprawić wyniki sportowe, ale mogą pomóc w lepszej regeneracji po treningu.

Suplementy węglowodanowe

Węglowodany są podstawowym źródłem paliwa dla wielu sportów. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższe i bardziej intensywne ćwiczenia, tym więcej paliwa opartego na węglowodanach jest wykorzystywane. Suplementy węglowodanowe to w zasadzie suplementy na bazie cukru, które można spożywać podczas ćwiczeń, aby zastąpić zapasy glikogenu. Mogą one dać ci zastrzyk energii i pomóc ci ćwiczyć dłużej zanim się zmęczysz.

Suplementy węglowodanowe mogą być spożywane podczas ćwiczeń w celu zastąpienia zapasów glikogenu. Mogą one dać ci zastrzyk energii i pomóc ci ćwiczyć dłużej przed zmęczeniem. Większość suplementów przedtreningowych zawiera pewne ilości węglowodanów i kofeiny. Suplementy przedtreningowe są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci podnieść większy ciężar i uzyskać lepsze wyniki podczas treningu. Suplementy węglowodanowe najlepiej przyjmować przed lub w trakcie treningu, gdy zamierzasz wykorzystać glikogen jako paliwo. Jeśli przyjmujesz je po ćwiczeniach, mogą one zakłócać zdolność organizmu do wymiany glikogenu.

Mieszanki kreatyny i białka

Kreatyna jest naturalnie występującym związkiem, który pomaga Twoim mięśniom produkować energię. Badania pokazują, że kreatyna może poprawić siłę i masę mięśniową, gdy jest przyjmowana jako suplement. Kreatyna jest najlepiej przyjmowana codziennie, aby zobaczyć pełne korzyści. Zalecana dzienna dawka to 5 gramów dziennie. Istnieje wiele różnych rodzajów suplementów kreatyny. Niektóre pochodzą w mieszance z białkiem, co może być przydatne dla sportowców. Istnieją ograniczone dowody na to, że kreatyna może poprawić wyniki sportowe, ale może pomóc Ci podnieść większy ciężar i zdobyć więcej masy mięśniowej.

Suplementy witaminowe i mineralne

Sportowcy potrzebują więcej witamin i minerałów niż nie-sportowcy. Intensywny trening fizyczny zwiększa Twoje zapotrzebowanie na wodę, elektrolity (takie jak sód, potas, magnez i wapń) oraz witaminy B, C, E i różne minerały (w tym żelazo, cynk i selen). Jeśli Twoja dieta nie dostarcza wystarczającej ilości tych składników odżywczych, przyjmowanie codziennej multiwitaminy może pomóc. Istnieją ograniczone dowody na to, że witaminy i minerały mogą poprawić wyniki sportowe. Jedną z wad multiwitamin jest to, że mogą one zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania pewnych witamin i minerałów, jeśli są przyjmowane zbyt blisko czasu zawodów. Suplementy żelaza są zalecane dla kobiet-sportowców, które dużo trenują i tracą zbyt dużo żelaza w procesie.

Zarówno sportowcy jak i nie-sportowcy często odczuwają zmęczenie, lub brak energii. Kiedy tak się dzieje, pomocne może być przyjmowanie suplementu energetycznego, który zapewnia szybkie paliwo. Przyjmowanie szybko uwalnianego suplementu aminokwasowego może pomóc Ci szybciej odzyskać siły po ćwiczeniach i zwiększyć energię. Większość suplementów energetycznych jest oparta na węglowodanach i występuje w postaci gum, kapsułek lub proszków, które można dodać do napojów. Istnieją ograniczone dowody na to, że suplementy energetyczne mogą poprawić wyniki sportowe, ale mogą pomóc Ci szybciej odzyskać energię po ćwiczeniach. Sportowcy mają inne potrzeby żywieniowe niż nie-sportowcy, więc ma sens, że będą potrzebować różnych rodzajów suplementów. Suplementy białkowe mogą pomóc Ci zbudować mięśnie, suplementy węglowodanowe mogą dać Ci szybki zastrzyk energii, a suplementy witaminowe mogą pomóc Ci uzyskać potrzebne składniki odżywcze.