Suplementy białkowe: Fakty, które musisz znaćJako zapracowana osoba żonglująca wieloma obowiązkami, nie zawsze łatwo jest wygospodarować czas na siłownię. Większości z nas nie stać również na trenerów personalnych i dietetyków. Dlatego sensowne jest zainwestowanie w odżywki białkowe. Są to poręczne produkty, które mogą pomóc Ci zwiększyć dzienne spożycie białka bez konieczności spędzania większej ilości czasu na siłowni. Korzyści ze stosowania tych suplementów obejmują: Zmniejszone ryzyko wystąpienia osteoporozy Zwiększony poziom energii Lepsza regeneracja mięśni Poprawiona odporność Zmniejszony stres i niepokój.

Co to jest białko?

Białka to klasa związków organicznych zbudowanych z aminokwasów. Są one niezbędne dla zdrowia organizmu i są potrzebne do utrzymania tkanek i narządów. Są szczególnie ważne w procesie wzrostu (w tym wzrostu dzieci), utrzymania i naprawy tkanek. Są również wykorzystywane jako źródło energii, gdy węglowodany są niedostępne. Białka składają się z aminokwasów, a te mogą być wykorzystane do syntezy nowych białek. Organizm ludzki może produkować 12 z 20 standardowych aminokwasów. Pozostałe 8 nazywane są aminokwasami nieistotnymi i muszą być dostarczane z pożywieniem.

Dlaczego warto przyjmować odżywki białkowe?

Jeśli jesteś jak większość ludzi, otrzymujesz wystarczającą ilość białka w swojej diecie. Ale to, czego nie wiesz, to fakt, że nie wszystkie źródła białka oferują te same korzyści. Na przykład źródła zwierzęce, takie jak ryby, kurczak i jaja, są kompletnymi białkami. Oznacza to, że zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich ilościach. Źródła roślinne, takie jak rośliny strączkowe i ryż, to białka niepełnowartościowe. Oznacza to, że nie zawierają wszystkich aminokwasów. Musisz spożywać kombinację tych niepełnych białek, aby uzyskać wszystkie niezbędne aminokwasy. Jedzenie zbyt wielu niekompletnych białek może być wyzwaniem.

To właśnie tam proszki proteinowe przychodzą z pomocą. Proszki proteinowe są wygodne, łatwe do wykonania napoje, które mogą pomóc Ci spełnić swoje dzienne zapotrzebowanie na białko. Są one szczególnie przydatne dla osób, które chcą zwiększyć spożycie białka. Białko serwatkowe i kazeinowe to najczęstsze rodzaje białka występujące w tych suplementach.

Która odżywka białkowa jest dla ciebie najlepsza?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów odżywek białkowych. Białko serwatkowe i kazeinowe to dwa najczęstsze typy występujące w odżywkach białkowych. Białko serwatkowe jest kompletnym białkiem, które pochodzi z mleka. Serwatka jest popularnym wyborem dla kulturystów i entuzjastów fitness. Białko serwatkowe jest często preferowane przez osoby, które nie tolerują laktozy. Kazeina jest kolejnym popularnym białkiem występującym w wielu proszkach proteinowych. Jest to również kompletne białko pochodzące z mleka. Jednak w przeciwieństwie do serwatki, jest wchłaniany wolniej. To sprawia, że jest to dobry wybór dla osób, które chcą promować lepszy sen. W zależności od Twoich potrzeb, możesz chcieć naprzemiennie stosować te dwa rodzaje białka. Ale można również połączyć je w jednym koktajlu białkowym, aby uzyskać najlepsze z obu światów.

Białko ze źródeł spożywczych

Jaja - Jedno jajko zawiera 6 gramów wysokiej jakości białka i jest świetnym źródłem aminokwasów. Najlepiej spożywać je w surowej postaci. Kurczak - Pierś z kurczaka jest doskonałym źródłem białka. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Najlepiej, gdy jest spożywana bez skóry. Wołowina - Chude kawałki wołowiny są również dobrym źródłem białka. Najlepiej spożywać ją z grilla lub w postaci duszonej. Ryby - Ryby są doskonałym źródłem białka i są szczególnie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Łosoś i dorsz to najlepsze rodzaje ryb pod względem spożycia białka. Soja - Soja jest bogatym źródłem białka. Najlepiej spożywać ją w postaci nieprzetworzonej.

Efekty uboczne spożywania nadmiaru białka

Chociaż białko jest niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, spożywanie zbyt dużej ilości białka może prowadzić do kilku niekorzystnych skutków. Nadmiar białka może zostać przekształcony w tłuszcz i prowadzić do przyrostu masy ciała. Zbyt duża ilość białka może również obciążyć nerki i może spowodować uszkodzenie wątroby. Dlatego ważne jest, aby spożywać odpowiednią ilość białka. Można to osiągnąć poprzez obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania na białko. Jednak równie ważne jest, aby wybrać odpowiednie rodzaje odżywek białkowych. Nadmierne spożycie niektórych rodzajów białek może być szkodliwe. Więcej na ten temat w kolejnej części.

Białka to niezbędne składniki odżywcze, które mogą pomóc w poprawie zdrowia. Podczas gdy większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość białka w swojej diecie, ważne jest, aby wybrać odpowiednie rodzaje białek. Jeśli szukasz, aby zwiększyć swoje dzienne spożycie białka, możesz użyć suplementów białkowych. Są one powszechnym źródłem białka, które można znaleźć w wielu proszkach proteinowych. Różne źródła białka oferują różne korzyści. Dlatego musisz wybrać odpowiednie białko dla swoich konkretnych potrzeb. Wybierając swoje źródło białka, upewnij się, że ma wszystkie niezbędne aminokwasy. Jeśli jesteś entuzjastą fitnessu lub kimś, kto prowadzi ruchliwy styl życia, możesz użyć suplementów białkowych, aby zwiększyć dzienne spożycie białka. Te suplementy są w wielu formach i mogą być spożywane na wiele różnych sposobów.