Dlaczego kreatyna działa i jak może pomóc w budowie mięśniKreatyna to jeden z najbardziej znanych i szeroko stosowanych suplementów diety, sprzedawanych w celu wspomagania przyrostu masy mięśniowej. Choć jest ona kojarzona głównie z pomocą w budowaniu mięśni poprzez dostarczanie energii, aby utrzymać podnoszenie ciężarów przez jak najdłuższy czas, istnieje o wiele więcej tej korzystnej substancji niż się wydaje. Chociaż wykazano, że jest szczególnie skuteczna, gdy jest przyjmowana w okolicach treningu, kreatynę można również znaleźć w wielu popularnych produktach spożywczych, takich jak czerwone mięso, kurczak i ryby. Mimo to, większość osób podnoszących ciężary nie otrzymuje wystarczającej ilości w swojej diecie bez suplementacji. Więc jeśli zastanawiasz się, dlaczego kreatyna działa lub jak może pomóc w budowaniu mięśni szybciej i silniej, kontynuuj czytanie po wszystko, co musisz wiedzieć!

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem powstającym naturalnie w organizmie z aminokwasów. Jest wykorzystywana do produkcji energii i masy mięśniowej, zwłaszcza podczas treningów o wysokiej intensywności. Kreatyna jest przyjmowana jako suplement diety w celu zwiększenia masy mięśniowej, siły i wydajności sportowej, głównie ze względu na jej zdolność do zwiększenia ATP, które jest wykorzystywane do produkcji energii w naszych komórkach. Jest to ważne, ponieważ im więcej energii masz podczas swoich treningów, tym więcej mięśni zbudujesz!

Wiele osób przyjmuje również kreatynę, aby poprawić zdrowie mózgu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Chociaż jest ona stosowana od dziesięcioleci, jej popularność gwałtownie wzrosła w ostatnich latach ze względu na dalsze badania nad jej korzyściami zdrowotnymi.

Jak kreatyna pomaga budować mięśnie?

Kreatyna jest znana jako "suplement treningowy". Dzieje się tak, ponieważ podczas treningów o wysokiej intensywności, Twoim mięśniom może zabraknąć ATP (adenozynotrójfosforanu), związku chemicznego, który pomaga stworzyć energię potrzebną do poruszania mięśniami. Kiedy tak się dzieje, organizm rozkłada białko, aby stworzyć więcej ATP, co może oznaczać, że mniej białka jest dostępne dla wzrostu mięśni.

Oznacza to, że możesz trenować ciężej, dłużej i budować więcej masy mięśniowej w krótszym czasie. Poza siłownią, oznacza to również, że kreatyna może pomóc Ci poprawić swoje wyniki w sporcie i innych aktywnościach fizycznych, takich jak pływanie i wiosłowanie.

Kiedy bierzesz kreatynę, podróżuje ona do twoich mięśni, gdzie działa, aby zwiększyć zdolność organizmu do syntezy ATP, która jest głównym źródłem energii w twoich komórkach. Oznacza to, że możesz podnosić większe ciężary, pływać szybciej, biegać dłużej i osiągać więcej we wszystkich dziedzinach życia!

5 korzyści z używania kreatyny do budowy mięśni

  • Zwiększona masa mięśniowa - Jednym z najbardziej popularnych zastosowań kreatyny jest zwiększenie masy mięśniowej. Uważa się, że jest to spowodowane zdolnością kreatyny do zwiększenia ilości ATP w mięśniach. Pozwala to na podnoszenie większych ciężarów przez dłuższy czas, zanim mięśnie zaczną się męczyć i będziesz musiał zrobić przerwę. W rezultacie będziesz w stanie zbudować więcej masy mięśniowej w tym samym czasie dzięki dodatkowemu ATP.
  • Lepsze zdrowie sercowo-naczyniowe - Oprócz pracy nad zwiększeniem masy mięśniowej, kreatyna może być również stosowana do promowania zdrowia sercowo-naczyniowego. Regularnie przyjmowana może obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru.
  • Mniejsze zmęczenie w Twoich mięśniach - Innym popularnym zastosowaniem kreatyny jest zmniejszenie zmęczenia mięśni. Jest to szczególnie przydatne przy podnoszeniu ciężarów lub wykonywaniu ćwiczeń, które wymagają, abyś popchnął swoje ciało do granic możliwości.
  • Poprawa zdrowia mózgu - Chociaż nie mówi się o tym tak powszechnie, kreatyna może być również stosowana w celu poprawy zdrowia mózgu. Badania sugerują, że regularne stosowanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.
  • Lepsza wydajność sportowa - Oprócz korzyści zdrowotnych opisanych powyżej, kreatyna może również poprawić wydajność sportową. Dlatego jest ona również znana jako "suplement sportowy". Badania wykazały, że może ona zwiększyć siłę i moc, a także poprawić wytrzymałość. Więc jeśli jesteś sportowcem, który regularnie popycha swoje ciało do granic możliwości, kreatyna może być świetnym sposobem na odepchnięcie.

Jak brać kreatynę, aby zbudować mięśnie

Jeśli chodzi o przyjmowanie kreatyny, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami marki, którą wybierzesz. Jeśli przestrzegasz instrukcji, jest mało prawdopodobne, aby spowodować jakiekolwiek skutki uboczne, ale zawsze najpierw sprawdź z lekarzem. Zalecana dawka dla celów budowy mięśni jest różna, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 5 gramów dziennie.

Bądź jednak świadomy, że może to zająć do 6 tygodni, aby twoje ciało zbudowało wystarczająco dużo kreatyny, aby zacząć zauważać korzyści. Jeśli jednak jesteś początkujący, możesz chcieć zacząć od niższej dawki, takiej jak 2 gramy dziennie, aby dać organizmowi czas na dostosowanie się do nowej kreatyny w systemie. Następnie możesz zwiększyć dawkę, gdy twoje ciało stanie się bardziej przyzwyczajone do niego. Zaleca się przyjmowanie kreatyny z odrobiną wody (około pół szklanki), ponieważ może ona sprawić, że poczujesz się nieco wzdęty, jeśli weźmiesz ją z dużą szklanką wody.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

Kreatyna jest jednym z najbardziej zbadanych suplementów na planecie, a naukowcy nie znaleźli żadnych długoterminowych zagrożeń dla zdrowia związanych z jej przyjmowaniem. Niektórzy ludzie decydują się unikać kreatyny, ponieważ uważają, że może ona powodować odwodnienie, ale badania wykazały, że jest to po prostu nieprawda. Jedynymi osobami, którym odradza się przyjmowanie kreatyny, są ci, którzy mają niedowagę lub cierpią na choroby mięśni, takie jak dystrofia mięśniowa. Dzieje się tak dlatego, że przyjmowanie kreatyny może prowadzić do niepożądanego wzrostu mięśni w tych grupach.

Wnioski

Kreatyna to grupa naturalnych związków w organizmie, które pomagają budować mięśnie i zwiększać siłę. Jest naturalnie wytwarzana przez twoje ciało z aminokwasów znajdujących się w żywności, takiej jak mięso i ryby. Niektórzy ludzie decydują się na przyjmowanie suplementów kreatyny jako sposób na zwiększenie masy mięśniowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że kreatyna nie jest magicznym budowniczym mięśni. Działa poprzez zwiększenie zdolności organizmu do budowania mięśni, a nie przez faktycznie budowanie samych mięśni. Aby faktycznie zobaczyć wyniki, które chcesz, musisz przestrzegać dobrego planu ćwiczeń i odżywiania. Mając to na uwadze, kreatyna może być pomocnym narzędziem w Twojej podróży budowania mięśni!

Jeśli poważnie myślisz o budowaniu mięśni i zdobywaniu siły, powinieneś rozważyć przyjmowanie kreatyny. Można ją stosować w celu zwiększenia masy mięśniowej, siły i wydajności sportowej, a także poprawy zdrowia sercowo-naczyniowego i zdrowia mózgu.