Co jeść po treningu: Przewodnik po odżywianiu po treninguPo intensywnej sesji treningowej Twoje ciało musi uzupełnić paliwo i odzyskać siły. Twoje mięśnie zostały uszkodzone i muszą zostać odbudowane silniejsze niż wcześniej. Można to osiągnąć jedynie poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów po treningu. Dietetycy zalecają, aby spożywać posiłek potreningowy w ciągu 30 minut od zakończenia treningu. To optymalnie pomoże w regeneracji i odbudowie silniejszych mięśni. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub dopiero do tego wracasz, istnieje prawdopodobieństwo, że po pierwszych kilku sesjach możesz czuć się wyczerpany. Jest to całkowicie normalne! Twój organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do tej nagłej zmiany poziomu aktywności. Kiedy tak się stanie, ważne jest, abyś zadbał o siebie, abyś mógł dalej podążać za swoimi celami fitness. Więc, co powinieneś jeść po treningu? Przyjrzyjmy się kilku faktom na temat tego, jak jedzenie po treningu pomaga w szybszej regeneracji i lepszym budowaniu mięśni...

Co jeść po treningu: 3 najważniejsze składniki odżywcze

Kiedy próbujesz zdobyć masę mięśniową, powinieneś spożywać zdrowe ilości kalorii i składników odżywczych. Jeśli nie jesz wystarczająco dużo, zdobycie masy mięśniowej może być bardzo trudne. Z drugiej strony, jeśli spożywasz zbyt wiele kalorii, zyskasz wagę, która obejmuje tłuszcz. Najważniejsze składniki odżywcze, które musisz spożywać to białka, węglowodany i tłuszcze. Białko jest potrzebne do naprawy mięśni po treningu i pomóc im rosnąć większe i silniejsze. Węglowodany są potrzebne do uzyskania energii, która jest niezbędna, aby pomóc w przejściu przez trening. Tłuszcze są ważne dla wielu procesów w organizmie, w tym regulacji hormonów, co jest ważne dla podnoszenia ciężarów.

Jeśli chcesz rosnąć większy i silniejszy, ważne jest, aby jeść odpowiednie rodzaje żywności. Kiedy spożywasz odpowiednią ilość składników odżywczych, twoje ciało jest w stanie odzyskać szybciej i lepiej budować mięśnie. Jeśli nie otrzymujesz odpowiedniej ilości składników odżywczych, twoje ciało nie będzie w stanie naprawić się prawidłowo, a ty będziesz walczyć, aby uzyskać mięśnie. Ważne jest, aby jeść wystarczająco dużo żywności, aby twoje ciało miało to, czego potrzebuje do wzrostu. Z drugiej strony, jeśli spożywasz zbyt wiele kalorii, będziesz przybierać na wadze. Ważne jest, aby przestrzegać zrównoważonej diety, jeśli chcesz rosnąć większy i silniejszy.

Białka

Białka są niezbędne do budowy mięśni. Kiedy idziesz na siłownię, obciążasz swoje mięśnie, a kiedy jesz po treningu, twoje ciało używa tych aminokwasów do naprawy uszkodzonych tkanek. Twoje ciało jest w stanie zbudować większe i silniejsze mięśnie, gdy ma wystarczającą ilość białek.

Kiedy próbujesz zdobyć masę mięśniową, musisz spożywać wystarczającą ilość białek. Kiedy nie dostaniesz wystarczającej ilości białek, twoje ciało nie będzie w stanie zbudować dużych mięśni. Ważne jest, aby spożywać zrównoważoną ilość białek, jeśli chcesz zbudować mięśnie. Nie chcesz spożywać zbyt dużo lub zbyt mało białka. Kiedy spożywasz za dużo, twoje ciało będzie przechowywać resztę jako tłuszcz, a kiedy spożywasz za mało, twoje ciało nie będzie miało wystarczająco dużo aminokwasów, aby zbudować mięśnie.

Węglowodany

Węglowodany są potrzebne do uzyskania energii. Kiedy kończysz swój trening, masz wyczerpane zapasy glikogenu. Spożywanie węglowodanów po treningu pozwala Ci uzupełnić zapasy glikogenu. Gdy sięgniesz po odpowiednie węglowodany, wspomożesz swój organizm w regeneracji i ponownym budowaniu większych, silniejszych mięśni.

Chcesz spożywać odpowiednią ilość węglowodanów. Nie chcesz spożywać zbyt wielu lub zbyt mało węglowodanów, bo albo przytyjesz, albo nie będziesz miał wystarczająco dużo energii, by ukończyć trening następnego dnia. Jedzenie odpowiedniej ilości węglowodanów pozwoli Ci szybciej odzyskać siły i zbudować mięśnie.

Tłuszcze

Tłuszcze są ważne dla wielu funkcji organizmu. Jedzenie odpowiedniej ilości tłuszczów po treningu pozwoli Twojemu organizmowi na regenerację i zbudowanie większych i silniejszych mięśni. Powinieneś spożywać zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, jajka, ryby i orzechy.

Chcesz jeść odpowiednią ilość tłuszczów po treningu, aby mieć wystarczająco dużo energii do ukończenia kolejnej sesji. Kiedy spożywasz odpowiednią ilość tłuszczów, poczujesz energię i będziesz w stanie przepchnąć się przez kolejny trening.

Kiedy kończysz swój trening, jesteś zmęczony i głodny. Podczas treningu zużyłeś wiele kalorii i musisz je uzupełnić. Kiedy jesz po treningu, pomagasz swojemu organizmowi odzyskać siły i zbudować mięśnie. Jedzenie po treningu sprawi, że nie będziesz czuł się głodny i zdrenowany.

Najlepsze rodzaje żywności do jedzenia po treningu to białka i węglowodany. Białka są wykorzystywane do naprawy i budowy mięśni, a węglowodany służą jako źródło energii. Jedzenie odpowiednich pokarmów po treningu pomoże Ci odzyskać i zyskać mięśnie.

Koktajl proteinowy

Koktajl białkowy to świetny sposób na uzyskanie białka, którego potrzebujesz po treningu. Daje on również wygodny sposób, aby przejść o tym bez konieczności tworzenia dużego posiłku. Możesz wybierać spośród szerokiej gamy koktajli białkowych, w tym tych z węglowodanami i innymi składnikami odżywczymi.

Koktajl białkowy można łatwo zrobić z mlekiem i gałką białka w proszku. Możesz również dodać owoce i inne składniki, aby uczynić go smaczniejszym. Jeśli obawiasz się, że spożywasz zbyt wiele kalorii, możesz wybrać niskokaloryczne koktajle białkowe. ## Przekąski bogate w węglowodany

Możesz zrobić kanapki lub wrapy z pełnoziarnistym chlebem, masłem orzechowym i bananem lub torbę chipsów z pieczoną fasolą. Możesz też wybrać jogurt, owoce i batoniki granolowe lub zbożowe.

Te przekąski pomogą Ci odzyskać i zbudować mięśnie po treningu. Możesz wybrać dowolną przekąskę, którą wolisz, o ile spożywasz odpowiednią ilość węglowodanów.

Posiłek przed treningiem

Posiłek przedtreningowy powinien zawierać wystarczającą ilość węglowodanów, aby pomóc Ci przejść przez trening. Możesz wybierać spośród makaronów, brązowego ryżu, bajgli lub płatków śniadaniowych. Możesz również spożywać napoje energetyczne i sportowe, aby uzupełnić swój poziom energii.

Kiedy spożywasz posiłek przedtreningowy, będziesz miał wystarczająco dużo energii, aby ukończyć swój trening bez uczucia wyczerpania. Ważne jest, aby zjeść posiłek przedtreningowy dwie godziny przed treningiem.