Co jeść po treningu: Przewodnik po suplementach odżywczych dla sportowcówW świecie sportu i lekkoatletyki, to jest powszechne, aby zobaczyć sportowców przy użyciu suplementów diety. Ponadto, wykorzystanie tych suplementów wzrosła w czasie. W wyniku tego wzrostu popularności, istnieje wiele różnych rodzajów suplementów dostępnych na rynku. Może być trudno poruszać się po wszystkich różnych marek i typów suplementów podczas poszukiwania produktów, które mogą pomóc w poprawie wydajności. Jednak wiedza o tym, który rodzaj suplementu jest najlepszy dla Ciebie po treningu lub jako część diety, jest niezbędna do poprawy wyników sportowych i zapobiegania potencjalnym powikłaniom z użytkowania. Aby rozpocząć poszukiwania najlepszych suplementów diety dla sportowców, opracowaliśmy listę kilku świetnych wskazówek na temat tego, co należy wziąć po treningu, jak również jaki rodzaj suplementów jest idealny dla Twoich potrzeb zarówno przed treningiem, jak i po treningu.

Co wziąć po treningu: Odżywianie potreningowe

Kiedy regularnie trenujesz, obciążasz swój organizm. Ważne jest, aby upewnić się, że zastępujesz składniki odżywcze, które tracisz z powodu tego stresu poprzez spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli jednak regularnie ćwiczysz, twoje ciało również zużywa dużo energii. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że spożywasz wystarczającą ilość kalorii, aby wspierać swoją aktywność fizyczną. Podczas ćwiczeń powstają również mikrorysy w mięśniach, które wymagają naprawy. Proces naprawy tych rozdarć, zwany syntezą białek mięśniowych, zachodzi na poziomie komórkowym. Dlatego ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które ułatwią naprawę mięśni. Jeśli chodzi o odżywianie po treningu, ogólnie zaleca się spożywanie 20-40 gramów białka. Taka ilość białka pomoże stymulować syntezę białek mięśniowych, jednocześnie zapobiegając wszelkim uszkodzeniom komórek mięśniowych.

Najlepsze koktajle białkowe dla sportowców

Sportowcy wymagają więcej białka niż przeciętna osoba i zaleca się, aby spożywali 1-2 gramy białka na kilogram masy ciała. Dlatego zaleca się, aby sportowcy otrzymywali co najmniej 50% swoich dziennych kalorii z białka, a być może nawet więcej. Jeśli zamierzasz regularnie ćwiczyć lub uprawiać sport, ważne jest, aby rozważyć rodzaj spożywanego białka. Często zaleca się, aby sportowcy spożywali białko serwatkowe lub kazeinowe. Te rodzaje białek są idealne dla sportowców, ponieważ są szybkim źródłem aminokwasów, które są wykorzystywane do tworzenia nowej tkanki mięśniowej. Ponadto, te rodzaje białka mają również niską zawartość tłuszczu i są uważane za białka wysokiej jakości.

Najlepsze koktajle regeneracyjne dla sportowców

Wielu sportowców regularnie spożywa koktajl białkowy po treningu, aby poprawić regenerację i pomóc w naprawie mięśni. Jednak w zależności od twoich celów jako sportowca, możesz lepiej spożywać koktajl białkowy, który ma niską zawartość węglowodanów lub taki, który jest całkowicie pozbawiony węglowodanów. Jeśli próbujesz zdobyć mięśnie lub próbuje stracić tłuszcz, zaleca się, aby spożywać koktajle białkowe, które są wysokie w węglowodany. Jednakże, jeśli próbujesz utrzymać swoją obecną wagę i po prostu chcesz poprawić regenerację, spożywanie koktajlu białkowego, który jest niski w węglowodany może być korzystne. Jeśli zamierzasz spożywać koktajl proteinowy po treningu, ważne jest, aby upewnić się, że zawiera on odpowiednią ilość węglowodanów i białka w oparciu o Twoje cele jako sportowca. Jeśli próbujesz stracić tłuszcz, zaleca się, aby spożywać koktajl białkowy, który ma mniej niż 10 gramów węglowodanów. Jeśli próbujesz zdobyć mięśnie, zaleca się, aby spożywać koktajl białkowy, który ma co najmniej 10 gramów węglowodanów.

Najlepsze witaminy i suplementy mineralne dla sportowców

Jeśli spożywasz dobrze zbilansowaną dietę, istnieje szansa, że możesz uzyskać wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje twoje ciało. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę, że ilość witamin i minerałów, które spożywasz, może nie wystarczyć do wsparcia treningu. Jeśli chodzi o suplementy witamin i minerałów dla sportowców, ważne jest, aby pamiętać, że nie ma uniwersalnej formuły dla zwykłych ludzi i sportowców. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o rodzaju witamin i minerałów, które są najlepsze dla Ciebie. Ważne jest również, aby rozważyć, czy chcesz spożywać witaminy i minerały w ich naturalnym stanie lub w ich syntetycznej formie. Sportowcom często zaleca się przyjmowanie witamin i minerałów, które jak wykazano, pozytywnie wpływają na wyniki sportowe. Niektóre z nich to witaminy z grupy B, magnez, cynk i witamina D.

Najlepsze zdrowe tłuszcze dla sportowców

Chociaż tłuszcz jest często szkalowany, jest to w rzeczywistości niezbędny składnik odżywczy, bez którego nasze ciała nie mogą funkcjonować. W rzeczywistości tłuszcz jest makroelementem, który jest odpowiedzialny za wiele funkcji organizmu, w tym produkcję hormonów. Kiedy regularnie ćwiczysz, możesz zauważyć, że twój apetyt wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że twoje ciało zasadniczo mówi ci, że musisz spożywać więcej kalorii, aby zasilić swoją aktywność. Jeśli spożywasz więcej kalorii, ważne jest, aby upewnić się, że przynajmniej część z nich pochodzi z tłuszczu. Jest tak dlatego, że tłuszcz jest niezbędnym makroskładnikiem, który nie jest produkowany w organizmie, co oznacza, że musi być spożywany z diety lub suplementów.

Jak widać z powyższej listy, istnieje wiele różnych rodzajów suplementów dla sportowców. Ważne jest, aby rozważyć, jakie są twoje potrzeby i które suplementy mogą być najlepsze dla twojej indywidualnej sytuacji. Kiedy już zorientujesz się, co będziesz brał na co dzień, ważne jest również, aby upewnić się, że bierzesz suplementy prawidłowo. Można to osiągnąć poprzez czytanie wskazówek na etykiecie i przestrzeganie zalecanego dawkowania.